Halványításról leginkább az őszi-téli hónapokban szoktunk beszélni, pedig bizonyos hatóanyagok szerepére leginkább az UV-sugárzásban erős hónapokban van szüksége a bőrnek. Hiperpigmentációs rendellenességgel gyakran találkozhat a kozmetikus: leggyakrabban lentigo, melazma és a gyulladások utáni hiperpigmentáció formájában.
A hiperpigmentáció jellemzően a megnövekedett melaninszám eredménye, amely előfordulhat az epidermiszben, a dermiszben vagy mindkettőben. Ez vagy a meglévő melanociták fokozott melanintermelésével történik (melanotikus hiperpigmentáció), vagy az aktív melanociták szaporodásával (melanocitotikus hiperpigmentáció).
Epidermális és dermális hiperpigmentáció
A melanociták az epidermisz bazális rétegében helyezkednek el.
- a számuk vagy az aktivitásuk növekedése epidermális hiperpigmentációt okoz: jellemzően barna elszíneződésként jelenik meg.
- a képződött melanin azonban átkerülhet a dermiszbe, illetve dermális melanocitákkal is találkozhatunk a bőrben. A melanociták fokozott aktivitása vagy száma ezekben az esetekben dermális hiperpigmentációhoz vezet: leginkább barnaszürke-lilás színezettséggel.
Okok
Bár a hiperpigmentáció ártalmatlan elváltozás, a legtöbbször zavarja a viselőjét.
- a rendellenesség kialakulásának okai között első helyen a hormonális problémák (pl. terhesség, fogamzásgátló szedése, menopauza) állnak.
- a foltok elterjedését, erősségét külső tényezők ronthatják a túlzott UV-sugárzás (napozás, szolárium), illetve
- a káros anyagokat tartalmazó kozmetikumok (pl. illatosított kozmetikumok) használata.
Megelőzés–halványítás
A festékképzés alapfeltételei: enzimek (tirozináz, dopaoxidáz), rézionok jelenléte, UV-sugárzás. A pigmentfoltok elleni küzdelemben ezen tényezőket próbáljuk meg befolyásolni két idősíkban: a foltok megjelenése előtt, mint megelőzés, illetve, ha ez előbbi sikertelen volt, akkor a nem kívánt pigmentfoltok halványítása.
Tavasszal még jó eséllyel megelőzhető az őszi halványítási procedúra, de ez csak nagyon tudatos és következetes (a melaninszintézist gátló) bőrápolással érhető el. A tavaszi-nyári pigmentfolt elleni bőrápolási rutin a festékképzés alapfeltételeit gátolja:
- inhibitorok használata (az enzimatikus folyamatok gátlása);
- antioxidánsok (pl. a rézionok lekötésére);
- fényvédelem (az UV-sugárzással szemben).
Melaninszintézist gátló hatóanyagok
- niacinamid: megzavarja a melanociták és a keratinociták közötti melaninátadást, azaz a melanogenezist.
- C-vitamin: kölcsönhatásba lép a rézionokkal a melaninképződés különböző oxidatív lépéseiben, ezzel gátolja a melanogenezist.
- növényi kivonatok, amelyek gátolják a tirozináz és a DOPA oxidációját: szőlőmag-, orchidea-, aloe-kivonat, fahéjsav, flavonoidok, zöldtea-, édesgyökér-kivonat stb.
- N-acetil-glükózamin: csökkenti a melanin mennyiségét a melanocitákban, ezáltal javítja a hiperpigmentációt és a bőr tónusát. Gátolja a protirozináz tirozinázzá történő átalakulását, és befolyásolja a hiperpigmentációban részt vevő géneket is.
- alfa-arbutin: tirozináz inhibitorként megakadályozza a melanin képződését, halványító hatású.
Fontos, hogy a fenti hatóanyagok a bőr bazális rétegéig lejutva tudják hatásukat kifejteni. Ezért a mindennapi mélyrétegű hatást a bőr felvevőképességének megnövelésével (liposzómás-nanoszómás szállítórendszerekkel az otthoni bőrápolásban) érjük el.
Fokozott fényvédelem
A megfelelő fényvédelem használata az egyik legfontosabb lépés a pigmentfoltok ellen. A fényvédős nappali krémek fényvédő faktora (10–15 SPF) nem elegendő a hiperpigmentáció megakadályozásához.
A fokozott fényvédelem szükségessége miatt válasszunk a mindennapokban is legalább 30 faktoros fényvédőt, nyaralásnál, szabadtéri sportnál, vízparton pedig 50 faktorosat.
HA ÉRDEKEL A TÉMA, OLVASD EL EZT A CIKKET IS⇒ Arcolvasás, kompetenciahatárok, a bőr stabilitása és savak az anti-agingben
Savas hámlasztás nyáron
A bőrradírok rendszeres használatával a megbarnult hámsejteket a bőr felszínéről gyorsabban leválaszthatjuk. Emellett aktiváljuk a bazális rétegben az új, egészséges bőrsejtek képződését is. Extra kozmetikai szolgáltatásként pedig vezessünk be nyári, UV-barát bőrmegújító savas hámlasztásokat.
A PHA (polihidroxi) savak, mint a glükonolakton és a laktobionsav, gyengéden újítják meg a bőrt, antioxidáns, anti-pollution hatásúak. Hidratálják a bőrt, erősítik a barrier réteget, növelik a bőr nedvességmegtartó képességét.
A fitinsav a tirozináz enzim blokkolásával segít a pigmentfoltok elleni küzdelemben. Ezek a savak nem teszik fényérzékennyé a bőrt, nyáron is alkalmazhatóak. Nagy előnyük még, hogy javítják a couperosás és rosaceás bőrök állapotát, illetve az érzékeny szemkörnyéken is ránctalanító, hidratáló, regeneráló hatásúak.
FAZEKAS ZSUZSANNA közgazdász és kozmetikus,
a Belico termékcsalád kizárólagos magyarországi forgalmazója,
a Márkafüggetlen Hatóanyagszeminárium magyarországi előadója,
szépségipari marketingtanácsadó.